CUMALIKIZIK

Bursa’nın en şirin, en renkli köylerinden biridir Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş Cumalıkızık. İncir ve kestane ağaçları ile çevrili, Osmanlı mimarisinin en çarpıcı örneklerinin yer aldığı 700 yıllık bir anıt köydür burası. Kuzey Ege ve Marmara Bölgesi’nde çoğu Rumlardan kalma yüzyıllık köylerin aksine, Bursa – Cumalıkızık tam bir “Türk Köyü“dür. Bol oksijenin baş döndürdüğü bu yamaçlarda eski dağ köylerinin havası var.

Temiz havanın tüm hücrelerinizi ele geçirdiği Cumalıkızık, “Kınalı Kar“dizisinden sonra ününe ün kattı ve özellikle o dönem yerli turistlerin ziyaretçi akınına uğradı. Yöre halkı bu ünü artıya çevirmeyi başarıp, birçok atılım yaptı. Yörenin ürünleri ile süslü kahvaltıcılar, hediyelik eşya dükkanları peşi sıra açıldı. Böylelikle dizi furyası bitse bile Cumalıkızık’a gelenler her geçen gün arttı. Hatta sadece günübirlik gelenler değil, hafta onu için konaklamalı gelenlerin sayısı daha da arttı.

Cumalıkızık Gezilecek Yerler

Cumalıkızık Evleri: Tam bir “Türk Köyü” olan Cumalıkızık’taki yüzyıllık evleri mutlaka ziyaret edin. Geçmişin izlerini süreceğiniz evleri gezerken geçmişe kısa bir yolculuk yapacaksınız. Uzun yıllar geçmesine rağmen dokusunu kaybetmeyen tarihin gölgesindeki köy 270 evden oluşmaktadır. Günümüzde bu evlerden sadece 180’i kullanılmaktadır. Bu tarihi evlerin bazıları restore edilip ufak dükkan ve kafe, restoran olarak hizmet veriyor.

Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi: Bu şirinlik muskası köye geldiyseniz uğramanızı önerdiğim yerlerden biri de ‘’Etnoğrafya Müzesi’’. Zaten küçümen bir köy olduğu için gezilecek çok fazla yer yok. O nedenle buraya rahatlıkla vakit ayırabilirsiniz. Müzede halkın kullandığı çeşitli eşyalar sergilenir. Bursa merkeze 10 kilometre uzaklıktadır. 18. 19. Ve 20. yüzyıla ait ısınma araçları, mutfak eşyaları ve tarım aletleri sergilenir.

Anıt Çınarlar: Bursa’nın bu güzeller güzeli köyüne gelip, hemen girişinde yer alan “Anıt Çınarlar“ı görmeden gezinizi noktalamayın. Hatta önce minnak köyü bir dolaşın, yorulduğunuzda gelip bu çınarların gölgesinde soluklanın. Yöre halkı ile  iki lafın belini kırıp, köyün tarihini bir de onlardan dinleyin.

Cumalıkızık’ta Yapılacak Şeyler

Öksüz Doyuran Kahvaltı: Tamamı doğal ve taptaze ürünlerle süslenmiş bir sofrada hayal edin kendinizi. Yediğiniz her şey mis gibi kokuyor ve hepsi birbirinden lezzetli. İşte bu hayalin gerçekleşebileceği yerlerden biri Cumalıkızık. Özellikle köy evlerinde verilen kahvaltılarda yöre kadınlarının yaptığı dumanı üstünde tüten çeşit çeşit gözlemeler, ev yapımı reçeller, enfes köy peynirleri, tereyağı ve taptaze yeşillikler süslüyor sofraları.

Yürüyüş: Cumalıkızık Köyü içinde ve civarda yürürken temiz havanın etkilerini hemen hissedeceksiniz. Hafif bir uyku hali nüksedecek bünyenizde hem temiz havadan, hem de huzur kokan atmosferden Çarpıcı güzellikteki cumbalı yüzyıllık evler, göğe kadar uzanan çınar ağaçlarının gölgelediği köy kahveleri, kapı önlerinde oturan ve sizi hiç yabancılamadan bahçelerine buyur eden köylüler renk katacak yürüyüşünüze.

Fotoğraf Turu: Ben bu köye ne zaman gelirsem geleyim kendimi Japon turist gibi hissediyorum. Çünkü her geldiğimde onlarca fotoğraf çekiyorum. Tarihi evler, konaklar,  daracık sokaklar, köy kahveleri, uçsuz bucaksız ormanlık alanlar, derme çatma dükkanlar her biri film karesi gibi canlı, renkli. Siz de geziniz boyunca gördüğünüz güzelliklerin fotoğrafını çekin ve bu güzel anları ölümsüzleştirin.

Cumalıkızık’ta Alışveriş

Büyük dükkanlar, butikler ve geniş bir çarşı beklemeyin Cumalıkızık’ta. Onun yerine mini tezgahlar, küçük dükkanlar ve köy pazarı gibi bir yer var köyün hemen girişinde. Yediğiniz, beğendiğiniz her şeyden ama her şeyden satın alabilirsiniz. Köy ekmeği, ev yapımı reçeller, sebze – meyve, mis gibi salça, peynir çeşitleri ve kurutulmuş meyvelerden  satın alabilirsiniz.  Fiyatlar da el yakmıyor.

Yeme – içme dışında bir şeyler alayım, hediye edeyim ya da hatıra kalsın diyorsanız da seçenekler var. Yöre kadınlarının yaptığı el emeği, göz nuru patikler, çoraplar, yemeniler, yöresel eşyalar ve takılar aklınızı başınızdan alacak. Hepsi rengarenk, hepsi cicili bicili. Evinizin bir köşesine renk gelsin istiyorsanız seçmekte zorlanacaksınız

Cumalıkızık’ta Ne Yenir? Ne İçilir?

Burada ilk önceliğiniz kahvaltı yapmak olsun çünkü kahvaltısında yok yok. Gözleme çeşitleri, reçeller, ev yapımı misi gibi salça, köy ekmeği, tazecik peynir yemede yanında yat dedirtecek cinsten Yöre insanının elinden yemek de başka bir keyif veriyor çünkü arada sohbet edip, bölge ile ilgili çok güzel bilgiler alabiliyorsunuz.

Cumalıkızık’ta yöresel tatlardan deneyebileceğiniz şirin restoranlar da var. O zengin kahvaltıdan sonra öğle saatlerinde değil, ancak akşamüstü acıkırsınız ama aklınızda olsun Bursa ve çevresine özgü yemeklerden deneyebilirsiniz.