Tophane Parkı

Bursa Saat Kulesi, şehrin en turistik bölgelerinden biri olan Tophane Parkı‘nda bulunmakta. Tophane saat kulesi olarak da bilinen kule, 31 ağustos 1906 yılında Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından hizmete girmiş. Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu kule sayesinde birçok turistik yer daha görebileceğinizden dolayı, burayı es geçmeyin derim.

6 katlı olan bu kulenin içerisinde 89 basamak olduğu söyleniyor. En üst katın her bir dış yüzeyine ise, birer saat yerleştirilmiş. Günümüzde orjinali yerine elektronik bir saat takılan kule, Bursa Belediyesince yangın gözetleme amacıyla da kullanılıyor.

Bursa Saat Kulesi tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, yapımına 2 ağustos 1904’te başlanmış ve 31 ağustos 1905’te tamamlanarak, II. Abdülhamit’in tahta çıkışı şerefine 31 ağustos 1906 günü açılmış.

Binanın dış cephesi çok dikkat çekici değil diyebilirim. Sadece her katın cephesinde birer pencere bulunuyor. 65 metre uzunluğunda olan bu kuleyi, ziyaretçilere açsalar çok daha popüler olacağını söyleyebilirim. En azından kuleden eşsiz bir Bursa manzarası seyredebilirsiniz.

Tophane Parkı içerisinde yer alan bu kule etrafında birçok turistik ve tarihi yapılar bulunuyor. Kulenin karşısında, Bursa manzarasını seyredebileceğiniz güzel bir cafe bulunuyor. Tophane Parkı içerisinde bulunan diğer turistik yapılar ise, Orhan Gazi Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Şehitler Abidesi ve muhteşem bir manzarayı, kulenin bulunduğu yerde görebilirsiniz.

Tophane Parkı’na girmeden hemen sağ tarafta ise, beğeneceğinizi düşündüğüm bir çay bahçesi bulunuyor. Sümbüllü Bahçe Konağı olarak bilinen bu yer, parkın içerisinde bulunan kafeden çok daha güzeldir diyebilirim. Ayrıca manzara bakımından da oldukça etkileyicidir. Fakat, manzarayı iyi görebilmeniz için kenar taraflara oturmanız gerekiyor ve bu da, hafta sonu oldukça zor.